Szent Jakab út - A Camino
A Szent Jakab-út, gyakran spanyol neve (Camino de Santiago) után El Camino-nak is nevezik, ősrégi zarándokút, a kelta időkben a Tejút szimbóluma volt s a maival ellenkező irányban járták be a zarándokok.
A mai út Spanyolország, Galícia tartományának fővárosába, Santiago de Compostelába vezet. A hagyomány szerint az itteni székesegyházban vannak Szent Jakab apostol földi maradványai.
A Camino jelképe a fésűs kagyló, amelyet az út mentén mindenütt felfestve megtalálhatunk.
A 12. században készült francia pap által írt első modern útikönyv, négyféle zarándokutat különböztet meg, és részletesen beszél az egyes településekről, szállásokról. A 4 út:
Via Podiensis
Útvonala: Aubrac, Espalion, Estaing, Conques, Figeac, Marcillac, Lactoure, Eauze, Aire sur Adour, Ostabat. Itt találkozik a következő két úttal.
Via Lemovicensis
Vézelay, Nevers Bourges, Déols, Saint Leonard de Noblat, Limognes Périgueux, La Réole, Bazas, Saint-Sever és Ostabat.
Via Turonensis
Útvonala: Párizs Longjumeau, Montlhéry, Étampes, Orleans, Tours, Poitou, Montbazon, Sainte Catherine de Fierbois, Châtellerault,Poitiers, Lusignano, Melle, Saint Jean d'Angély, Saintes, Bordeaux Dax, Ostabat.
Az utóbb említett három út Ostabatban egye,sült, és innen együtt vezetett át a hegyeken Saint Jean Pied de Port után az Ibañeta-hágón.
Camino Frances
Francia útnak nevezik a már egyesült négy út találkozási pontjától induló utat, mely végigvezet egészen Composteláig. Állomásai: Estella, Los Arcos, Logroño, Nájera, Santo Domingo de la Calzada, Belorado, San Juan de Ortega, Burgos Frómista, Sahagún, Leon, Astorga, Ponferrada, Villafranca del Bierzo, O Cebreiro, Sarría, Portomarín, Arzua, és végül a célpont, Santiago de Compostela.